Ošetření zubního kazu

zub s kazem před ošetřením  Ošetření kazu_před.jpg              Ošetření kazu_po.jpg  zub ošetřen výplní

Jedná se o zákrok, při kterém odstraníme veškerý změklý a zkažený dentin a taktéž sklovinu nepodloženou zdravou zubovinou. Vzniklý defekt nahradíme některým z výplňových materiálů. Zde máme na výběr buď moderní fotokompozitní hmoty, nebo dlouhodobě osvědčený amalgám. V některých případech můžeme použít skloionomerní cement.

nevyhovující amalgámová plomba Rekon_před.jpg   Rekon_po.jpg estetická rekonstrukce

V případě, že kaz je natolik rozsáhlý a výsledný defekt po jeho ostranění neumožňuje zhotovení přímé výplně v ordinaci, je zapotřebí, po patřičné dostavbě zubu, ošetření zubní korunkou zhotovenou  v laboratoři. Mezi komplikace ošetření zubního kazu patří zánět zubní dřeně (nervu).  K němu dochází v situacích, kdy kaz je natolik hluboký, že zasahuje buď přímo do dřeně, nebo do její těsné blízkosti. Tehdy je  nutné ošetření kořenových kanálků.

ošet-koř-kan4.jpg               zub po ošetření kořenových kanálků

V závislostí na zvoleném výplňovém materiálu se liší postup ošetření. Moderní materiály, jako jsou např. fotokompozita, umožňují tzv. mini-invazivní preparaci, tedy menší ztrátu zdravých tkání zubu. Jejich vazba na zubní tkáň je totiž mnohem pevnější. Vazba amalgámu k zubu je čistě mechanická, to znamená, že je vždy nutné preparovat tzv. skříňkovitou kavitu, což znamená větší ztrátu zdravé zubní tkáně.

Čím je zubní kaz rozsáhlejší, tím je jeho ošetření náročnější jak časově, tak i finančně. Proto je velmi důležité najít a ošetřit toto onemocnění zubů  dostatečně včas.